KEDİCİKLER

Kedilerin Eğlenceli Dünyası!
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Kedi Eğitimi Hakkında Konular

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
panco
Yönetici
Yönetici
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 72
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 30/05/07

MesajKonu: Kedi Eğitimi Hakkında Konular   Cuma Tem. 13, 2007 6:12 pm


cancu_cansu demiş ki:
Bir kedi istemediği bir şeyi yapmayacaktır, o nedenle eğitim nazikçe onun doğal davranışını değiştirmek üzerine kurulmalıdır. En beğendiğiniz koltuğuzu tırmalarken yanlış bir davranış yapmadığını, aslında tırnaklarını törpülediğini ve bölgesini işaretlediğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Mobilyalarınızı korumak istiyorsanız, kedinize bu ihtiyaçlarını karşılayacak tırmalama tahtaları almalısınız. Ne kadar erken yaşta alıştırırsanız, tırmalama tahtaları o kadar etkili olacaktır. Bahçeli veya büyük balkonlu bir eviniz varsa kedi kapısı kullanarak ona istediği zaman dışarıya çıkma, istediği zaman geri gelme özgürlüğü tanıyabilirsiniz.

Tırmalama Tahtası

Kediniz mobilyalarınızı tırmalamaya yöneldiğinde, onu sözlü olarak kınayarak patisi tırmalama tahtasının üzerine gelecek şekilde nazikçe bırakın. Tırmalama tahtası üzerine kedi otu sürülerek veya dökülerek daha çekici hale getirilebilir. Özellikle üzerine çıkabilecekleri kadar büyük tırmalama tahtaları kedilerin ilgisini çok çekmektedir.

Kedi Kapısı

Kedi kapısının yerden yüksekliği (yaklaşık 15 cm) adımlayarak geçmesine uygun olmalıdır. Kapının diğer tarafına mama kabını koyarak, içeriden kedinizin başı kapıyı hafifçe aralayacak şekilde tutunuz. Kediniz birkaç deneme sonrasında öğrenecek ve dışarı çıkmak istediğinde kendiliğinden çıkacaktır. Elektro-manyetik tasmalı bir kedi kapısı sayesinde yabancı kedilerin evinize girmesini de engelleyebilirsiniz

ALINTIDIR
siyam_cat demiş ki:
Kediler çok zeki ve öğreme yeteneği çok yüksek hayvanlardır.Çok dadir olmakla beraber bir kedi eğitmeniz neredeyse imkansızdır.Bu durum karşısında aklınıza 'peki kedilerin ataları olan aslan ve kaplanlar sirklerde nasıl eğitilebiliyorlar?' gibi bir soru gelebilir.Büyük kedilerle terbiyecileri arasında her zaman gergin bir ilişki mevcuttur.Kedi herzaman insanla arasında bir

kaçma mesafesi bırakır.Bu mesafe bozlursa atağa kalkışır.Bu basit kuralları ve yumuşak bir yaklaşımı aslan terbiyecisi uygularsa aslanları istediği gibi yönlendirebilir.Ancak ev kedilerinde bu durum biraz farklıdır.Onlar doğumlarından itibaren öğrenme halindedirler ve öğrendiklerini ustaca uygulama ve duruma uyum sağlayabilme yeteneğine sahiplerdir.Prensipte kedileri çok iyi terbiye edebilmeliydik ama kedilerin kendilerine özgü davranışları vardır.Bir kedi birşey yapmayı aklına koymuşsa onu o işten vazgeçirmek imkansızdır.Örneğin o,şimdi oynamak istiyorsa onu sonra oynamak konusunda ikna edemezsiniz.
Kısaca şunu soyleyebiliriz;kedinin iki çok gelişmiş özelliği vardır.Birincisi,serbest öğrenmesi ikincisi de,doğru olarak kabul ettiği davranışı aşırı şekilde uygulaması.Bundan yola çıkarak kedi eğitimi için bir ana kural koyabiliriz;Kediyi öğrenmeye hazır bulundurabilmek için,yeni bir ortam,yeni bir durum yaratmak gerekir.

Sınırlı sayıda olsada kedilere bazı komutlar öğretilebileceği gibi bazı alışkanlıkları kazandırmak mümkündür. Ancak biraz sabırlı olmalıyız.Hiç sevmediği bir şey olmasına karşın yavru iken tüm itirazlarına rağmen tasma takarak kedinize sizinle birlikte gezmeyi öğretebilirsiniz.
Bir kedinin ilk aldığı eğitim tuvalet eğitimidir. İç güdüsel olarak yattığı yere pislemeyi sevmeyen kedilerin tuvaletini yapacağı uygun yeri belirlemeniz oldukça kolay olacaktır.Ancak bu konuda çeşitli problemler yaşamanızda

olasıdır. Çünkü kumunu beğenmeyebileceği gibi kendi istediği bir yere yapmayı da tercih edebilir. Özellikle işaret koymak amacı ile tuvalet yapma eğilimi olduğunda seçtiği bu bölgeleri iyice temizleyerek özel uzaklaştırıcı spreyler kullanabilirsiniz. Ayrıca böyle bir durum söz konusu olduğunda yaşadığı alanı sınırlayarak kedinize kum kabı alışkanlığını kazandırmanız daha kolay olacaktır.
Yumuşak bir ses tonu ve sakin bir yaklaşım ile vereceğiniz komutlara, yüksek sesle bağırarak vereceğiniz emirlerden daha olumlu bir cevap alabilirsiniz. Yüksek tonlu ve ani sesler kedinizin korkarak panik içinde kaçmasına neden olabilir.
Kedilerin eğitimlerinde ırk özelliğininde önemi büyüktür. Sakin karakterli ve okşanmaktan hoşlanan bir İran kedisine fırçalamayı ögretmek daha kolay olacaktır.
Alışkanlıklarına oldukça düşkün olan kediler hep aynı yerde yatmak (tabii kendi seçtiği), aynı yerde ve aynı mamayı yemek isterler.

_________________


En son tarafından Cuma Tem. 13, 2007 6:21 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://kediciklerimiz.yetkin-forum.com
panco
Yönetici
Yönetici
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 72
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 30/05/07

MesajKonu: Geri: Kedi Eğitimi Hakkında Konular   Cuma Tem. 13, 2007 6:14 pm

panco demiş ki:
Eve Dönmeyi Öğretmek

Bir ev kedisine eve dönmesi nasıl öğretilebilir? Bu soruyu geçenlerde bir kedi dostumuz soruyordu. Yeni bir eve taşınmış ve kedisini bahçeye çıkarma imkanı olduğu halde kaybolacağı endişesi ile çıkaramıyordu. Kedisi ise ısrarlı gözlerle camdan dışarı bakıyor ve açık bir pencere ya da kapı bulmak için can atıyordu.

Kediler evlerini kolaylıkla öğrenebilirler. Ama bunun için karşılıklı bir eğitim yapılmasında fayda var. Şöyle ki ;

� Öncelikle kedinin evi tanıması gerekir. Eğer eve yeni geldiyse ertesi gün sokağa çıkarılması doğru değildir. Henüz evin ve eşyaların kokusunu hafızasına almasına izin verilmelidir. Bu sebeple evde geçirilecek iki hafta evi tanımak için yeterli olacaktır.

� Kedinizi sokağa çıkarmadan önce sokağı kontrol etmenizde fayda var. Muhakkak ki her yanını bilmenize imkan yok, ama yörenizde gerçekten kediniz için tehlikeli olabilecek bir yer var ise (boya atölyesi, imalathane, işlek bir caddeye açılan bir yol, v.b.) bu durumda sokağa çıkarma kararını tekrar gözden geçirmekte fayda var.

� Çevreden emin olduğunuz durumda kedinizi kucağınıza alarak balkona ya da pencereye çıkarın ve çevredeki kokularla onu tanıştırın. Bunu bir kaç gün aralıklarla tekrarlayabilirsiniz. Balkondan ya da pencereden çevreyi izlemesine fırsat yaratın. Böylelikle o kafasında haritayı çizmeye başlayacaktır.

� Kedinizi mümkünse karnı tok iken değil aç iken sokağa çıkarınız. Zira tok çıktığı durumda eve daha geç dönmek isteyebilir.

� İlk sokağa çıkışlarında birlikte olun. Bir haftasonu sabahı bunun için daha idealdir. Hem ortam daha sessiz ve hem daha az tehlike arz edecektir. İlk sokağa çıkış için kesinlikle akşam ya da gece saatlerini tercih etmeyin.

� İlk sokağa çıkışlarında onu sokakta serbest bırakmadan önce eve nereden geri dönebileceğini göstermeye çalışın. Bahçeden sıçrayıp geleceği bir pencere var ise onu tutarak mizansen yapın.

� İlk sokağa bıraktığınız anlarda heyecan yaratıp onu ürkütmeyin.

� İlk sokağa çıkışlarında (ve devamında) mümkünse gelebileceği yerleri açık tutun. Zira korkarak eve geri dönmek ya da bir şeylerden kaçıp eve sığınmak isteyebilecektir.

� Sokağa çıkmasının ardından yine mümkünse evinizin etrafına evden alınma ve ev kokusu sinmiş küçük parçalar, eşyalar ya da bezler bırakın. (Bu yöntem özellikle kaybolan kediler için uygulanmaktadır.) Bu tür eşyaların kokusu evi bulmasını kolaylaştıracaktır.

� Sokağa çıkan kedinizi hep belli bir tarz ile çağırın. Ona özel bir sesleniş bulmaya çalışın. Adını biliyorsa bu yeterli olacaktır. Ama bilmiyorsa "pisi pisi" gibi her kediyi çağırabilecek sesler yerine duyduğunda kendine seslenildiğini anlayacak bir sesleniş bulun. (Biz sokağa çıkan Ponpon'u VavVav diye çağırmaktayız. O da VavVav diye söylene söylene gelmekte..)

� Sokaktan eve gelişlerinde onu ödüllendirin. Bu eve gelişi daha kolaylaştıracaktır.

Alıntı

_________________


En son tarafından Cuma Tem. 13, 2007 6:22 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://kediciklerimiz.yetkin-forum.com
panco
Yönetici
Yönetici
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 72
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 30/05/07

MesajKonu: Geri: Kedi Eğitimi Hakkında Konular   Cuma Tem. 13, 2007 6:16 pm

panco demiş ki:
Klik Klak Eğitim Yöntemi
Çorlu'daki küçük bakkalda satılırdı klik-klaklar. Şimdiki çocuklar bilmez diye düşünüyorum. Klik-klak çocukluğumuzun neşeli oyuncağı idi. Esneyen sert metal yapraklardan yapılma bir tür müzik aleti idi. Avucunuzun içine alır ve baş parmağınızla metali esneterek ses çıkarırdınız. Klik-klaklar her çocuğun ulaşabileceği kadar ucuz oyuncaklardandı. Ne markası vardı ne de albenili bir paketi. Klik-klak seslerinden bunalan annelerimiz klik-klaklarımızı toplasa da şekerli toz leblebiden vazgeçip yerine yenisini rahatlıkla alabilirdik.

Gelelim çocukluk klik-klaklarımızla kedilerin ne alakası olduğuna. Kedilerin klik-klak yöntemi ile eğitilebildiği bazı hayvan eğitimcilerinin ciddi ciddi üzerine çalışma yaptığı bir konu. Bu eğitim yöntemini anlatmaya koyulmadan önce kedimveben.com olarak kedilerin eğitilmesinin gerekli olmadığına dair inancımızı bir kez daha paylaşalım. Bizce özgür doğaları onlara daha fazla yakışıyor. Ama "eğitim"i eğer karşılıklı mutlu olduğumuz bir eylemin pekiştirilmesi olarak düşünüyor isek bunda tabii ki bir sakınca yok.

Klik-klak eğitim yöntemi ile ilgili bilgi toplarken fark ettik ki, -samimiyetle ifade ediyoruz- Susam'la sadece bir konuda klik-klak eğitimini doğrulayan bir diyalog kurmuşuz. Susam'ın yerde yuvarlanmasına bayılırız. Zira o yerde yuvarlanırken biz de onun bol tüylü karnına öpücüklerimizle hücum edebiliriz. Bu aşk manzarasını bize yaşatmasını arzuladığımızda elimizle yerde dönme hareketi yaparız. Genellikle bizi kırmaz ve el hareketimizin ardından yerde yuvarlanmaya başlar.

Klik-klak eğitimi esasen el ve ses kombinasyonu ile kedilere bazı isteklerin anlatılmasına dayanıyor. Sözgelimi işaret parmağınızla yukarıyı işaret etmek "kalkmak", aşağı işaret etmek "oturmak" ve elinizi yere yatay bir biçimde tutmanız "yatmak" anlamına geliyor. Bu eylemleri yaparken bir diğer elinizle klik-klak yardımı ile farklı sesler çıkarırsanız anlatımınızı pekiştireceğiniz düşünülüyor. Tabi her ifade edilen sözcük için farklı bir ses seçmeniz ve bir sözcüğü hep aynı ses ile özdeşleştirmeniz gerekiyor.

Klik-klak eğitimcileri kedilerin eğitiminde asla zor kullanılmaması gerektiğini, kediye stres yaratılmaması gerektiğini de ifade ediyorlar. Kedi eğitiminde cezanın olamayacağını ama ödülün olması gerektiğini de belirtiyorlar. Ödül açısından istenen davranışın en az 3 saniye ile sürdürülmesinin şart olduğunu, yani üç saniye boyunca istenilen davranışın gösterilmesi halinde kedinin ödüllendirilmesini öneriyorlar. (3 saniye bir kediyi istenilen bir konumda tutabilmek için hiç de az bir süre değil aslında..)

Özellikle çok miyavlayan kedilerin aşırı miyavlamasının önüne geçilebilmesinde klik-klak ve ödül yönteminin işe yarayabileceği düşünülüyor.

Buraya kadar verdiğimiz bilgilere bir kaç hususu da biz ekleyelim. Öncelikle pek başarılı bir yöntem olarak kedi kitaplarında yer verilen klik-klak yönteminde kedilere neden "otur", "kalk" gibi sözcüklerin öğretilmesi gerektiğini anlayamadık. Kedilerle insanca konuşmak yerine kedi dilinden konuşmanın daha kolay olduğunu düşünüyoruz. Ama kedi dili sevgi ve özveri istiyor. Belki bu yüzden zor bulunuyor olabilir. İkinci olarak çocukluğumuzda her bakkalda peynir ekmek gibi kolaylıkla bulunan klik-klakları bugün nasıl ve nereden bulabileceğinizi bilemiyoruz. Bu müzik aletini ikame eden başka bir aletin olup olmadığı hususunda da bir bilgi sahibi değiliz.

Yazımızın ortalarında söylediğimiz şeyi biraz daha açarak tekrarlayalım. Kedilerin bu şekilde komut eğitimlerine tabi tutulmasını pek faydalı bulmuyoruz. Her eğitim özü gereği aslında bir disiplini gerektiriyor. Eğitimde ceza olmasa da, ödül varsa aslında ceza zaten dolaylı olarak verilmiş oluyor. Disiplin ve ceza ise kedi dostluğu ile yanyana duramayacak iki sözcük. Boşverin, bu türden komut alıştırmalı hayvan eğitimi takıntılarını bir kenara bırakın. Her hayvanın insan dostu ile sevgi eğitimini tam olarak gerçekleştirdiği takdirde istenmeyen davranışların karşılıklı en aza indiğini düşünüyoruz. Belki de hayvanların eğitimi konusunda eğitime ihtiyaç duyan asıl bizleriz.


Alıntı

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://kediciklerimiz.yetkin-forum.com
panco
Yönetici
Yönetici
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 72
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 30/05/07

MesajKonu: Geri: Kedi Eğitimi Hakkında Konular   C.tesi Tem. 14, 2007 2:17 pm

panco demiş ki:
Panço'nun dilinden kedi eğitimi
Eğitim mi? O da ne? Birkaç sözcük biliyorum tabi..örneğin;
"Hayır" (yani "Biz buradayken olmaz, biz yokken yap..." demek)

"Mama" (işte o hayatın anlamı!bu sözü duydun mu doğru sahibinin yanına gitmeli.biraz elini yüzünü yalamalı)

"Panço gel oğlum!" (yani "Başka bir arzunuz var mı, efendim? Ne emredersiniz?" demek, mutlaka gidip birşeyler istemek lazım, yoksa motivasyonları kırılıyor)

Bir de dayanamadığım kağıt buruşturma sesi var, kulak menzilimdeyse Ezgi ne zaman kağıt buruştursa derhal orada bitiveriyorum What a Face

kötü kedi şerafettin cevap olarak demiş ki:
''Şerooooo '' amannnn niye ne istiyo bu hatun. kesin göbeğime burnunu gömecek.

---------------------------------

''tıkır tıkır''_kapı açma efekti_ ahandaaa oleyyy annem geliyor. hemen kapının dibine yapışayım.

---------------------------------

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://kediciklerimiz.yetkin-forum.com
panco
Yönetici
Yönetici
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 72
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 30/05/07

MesajKonu: Geri: Kedi Eğitimi Hakkında Konular   C.tesi Tem. 14, 2007 2:21 pm

evett kedi eğitimine açtığımız tüm başlık ve mesajları buraya taşıdım genel bölümünü de kapattım kedi eğitimini de gereksiz bölümler yer işgal etmesin buradan devam edebiliriz Wink

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://kediciklerimiz.yetkin-forum.com
 
Kedi Eğitimi Hakkında Konular
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» tüm kedi sahipleri bu ürünü konuşuyor!!!
» İZMİR'DEKİ HAYVAN BARINAKLARI
» Sözel Bölümü Tercih Edilebilecek Alanları
» zoey 101 hakkında
» PPV'ler Hakkında

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KEDİCİKLER :: KEDİLER :: Bakım-
Buraya geçin: